iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Pali się?

Uczono mnie, że kiedy nagle będę potrzebować pomocy, gdzieś tam na ulicy czy pod kioskiem, powinnam krzyczeć "Pali się, pali się!" Ludzie ciekawi są kataklizmów i każdy chętnie przybiegnie popatrzeć co się pali albo komu. Pogapić się, palcem pokazać, nawet wiadro z wodą podać, czas szybko mija, coś się dzieje.

 
A dlaczego nie "pomocy!"? A bo biegnąc na pomoc trzeba się już zaangażować, nie można tylko popatrzeć. No i krzywdę ktoś może pomagającemu zrobić...
 
Wołanie o pomoc może być różne.
 
Bardzo głośne, jak domaganie się prawa do eutanazji w kraju, gdzie śmierć musi przychodzić sama, nie wywoływana do odpowiedzi.
 
Wołanie może być bezgłośne.
 
W grobowej ciszy umierają dzieci z pobicia, starcy z głodu. Ludzie cierpią ból tak wielki, że szczękościsk pozwala im jedynie cichutko jęczeć. Bo Cesarzowa Medycyna w kraju nad Wisłą ciągle uważa, że ból nie szkodzi.
 
Jak to jest, że dowołać się o pomoc mogą niemal wyłącznie te osoby, które trafią na wizję. Obnażenie przed kamerą cierpienia popłaca, bo wówczas cały kraj zauważa wołanie, że ból pali, a niepełnosprawność spaliła perspektywy już dawno.
 
W telewizji pokażą, opowiedzą historię, ktoś sławny się wzruszy i zaśpiewa lub zagra charytatywnie. Widz się zaduma, poczuje i zechce pomóc. Bo trzeba, skoro w telewizorze pokazali.
 
 
Trzeba umieć wołać.
I trzeba umieć usłyszeć.
Bo potem to już samo jakoś idzie, samo się nakręca. Niczym śnieżna kula. Coś do czegoś, ktoś komuś, ktoś dla kogoś. I operacja zagraniczna sfinansowana. Wózek elektryczny podarowany. Szansa na życie dana.
 
Czy ja wołam?
Komentarze (1)
Dylemat czyli o wyższości koła...

Komentarze

2017-04-20 10:33:16 | *.*.*.* | adalia
Re: Pali się? [0]
Przykre ale prawdziwe. skomentuj
O mnie
Luiza Joanna

Co się stanie, gdy nagle dowiesz się o poważnej chorobie? Czy coś się zmieni, gdy usiądziesz na wózku i stracisz sprawność fizyczną? Nic. Dzień po dniu trzeba tkać nitkę życia. Cieszyć się drobiazgami. Walczyć z malutkimi kłopotami, zmagać się ze zwykłymi

Mój profil w iWoman.pl
Najnowsze wpisy
2013-10-13 23:25 Pali się?
2013-09-16 20:39 Dylemat czyli o wyższości koła nad literą
2013-07-20 15:03 Wampirze narodziny
2013-06-27 19:31 Dom, słodki dom...
2013-06-15 18:53 Krwista radość bytu